O kameňoch

MERANIE   VEĽKOSTI   NÁRAMKU

 

Pokiaľ neuvediete v poznámke objednávky presnú veľkosť náramku, pošleme vám náramok v univerzálnej veľkosti cca. 17 – 18 cm.

V prípade potreby menšej alebo väčšej veľkosti, nám napíšte obvod zápästia.

Pri veľkosti nad 20 cm sa cena náramku zvyšuje o 0,80 € za 1 cm.

Starostlivosť  o  kamene

 

Starostlivosť o kamienky – OČISTA

Je viacero metód, ako sa dajú čistiť kamene pre metafyzické použitie:

 1. Môžeme ich držať v tečúcej vode alebo vystaviť na dážď alebo ponoriť do potoka. Voda by mala byť pramenistá, dažďová alebo prevarená alebo najlepšie prírodný tok (potok, rieka).
 2. Kamene možno vydymiť dymom santalového dreva alebo šalvie (môžu byť aj vonné tyčinky).
 3. Kamene možno podržať ponad plameň bielej sviečky.
 4. Kamene možno cez noc zahrabať do zeme alebo do soli.
 5. Kamene možno položiť na morskú soľ na miesto, kde bude na ne svietiť mesiac (vnútri alebo vonku).
 6. Pre rituály pracujúce s energiou slnka treba kamene dať na morskú soľ a postaviť cez deň na slnko.
 7. Kamene možno položiť na zhluk horského krištáľu a postaviť na slnečné svetlo.
 8. Metóda vody a soli: Pre každý kameň vezmeme pohár teplej vody a jednu čajovú lyžičku soli (kóšer alebo morskej). Kameň aspoň na 3 hodiny ponoríme do slanej vody, pričom nádobu s vodou a kameňom dáme na podokenicu tak, aby aspoň časť dňa mala priame slnečné svetlo. Kameň potom vysušíme na vzduchu. Slanú vodu z nádoby vylejeme pred vchodové dvere domu alebo ňou umyjeme prah vstupných dverí bytu. To bude slúžiť ako ochrana domova.

 

Ako čistiť drahé kamene na energetickej úrovni?

 

Vodou, slnkom a panenskou zemou

Najznámejšou a najjednoduchšou metódou čistenia drahých kameňov je očista vodou a slnkom, ktoré sú potrebné, ak kameň získame z “druhej ruky”. (Pokiaľ sme kameň našli voľne v prírode, nie je táto prvá dôkladná očista potrebná.)

Získaný kameň čistíme prvý krát i niekoľko dní, pričom vodu, do ktorej ho položíme, pravidelne meníme. Ideálna je voda pramenitá, morská alebo minerálna. Po tejto vstupnej očiste kameň ešte opláchneme pod prúdom vlažnej vody a držíme ho v dlani. Takto s ním nadviažeme prvý kontakt a súznenie. Na slnku alebo na dennom svetle ho potom ešte nabijeme pozitívnou energiou.

Ešte dôkladnejším spôsobom prvej očisty je zakopať kameň do zeme a vystaviť ho tak na niekoľko dní očistnej sile matky Zeme.

Po každom použití či každodennom nosení kameňa alebo šperku odporúčame tento asi dve minúty podržať pod prúdom vlažnej vody, potom ho osušiť utierkou z prírodného materiálu alebo ho na noc ponechať v miske s vodu. Voda kameň nečistí len zvonka, ale jej vibrácie odnášajú aj negatívne energie. Pozor však, niektoré druhy kameňov, napr. malachit, lapis lazuli, tyrkys a hematit kontakt s vodou neznášajú dobre. Rovnako je to v prípade šperkov na gumičke a iných materiáloch, ktoré sa dlhším pôsobením vody na šperk ničia a môžu sa pretrhnúť. Opál a tyrkys zasa vo vode krehnú.

Podľa povahy kameňa a jeho znečistenia ho potom ešte nabíjame na slnku alebo dennom svetle (opäť pozor, niektoré svetlo modré kamene ako napr. chalcedón, akvamarín, tyrkys ale i ametyst môžu na slnku vyblednúť).


Dôkladnejšiu energetickú očistu kameňa po dlhšom používaní môžeme urobiť tak, že kameň necháme niekoľko hodín pod tečúcou vodou. Najvhodnejšia je k tomu čistá voda z potoka.


Ďalším spôsobom očisty polodrahokamov je soľný kúpeľ. Kamene uložíme cez noc do suchej morskej soli tak, aby v nej boli úplne ponorené. Túto soľ následne vyhodíme, nepoužívame ju už ďalej. Kamene môžeme čistiť tiež roztokom z morskej soli vo vode. K tomuto účelu rozpustíme 2-3 polievkové lyžice čistej morskej soli v litre vody a kamene do nej na noc položíme.


Po každej očiste sa dajú kamene ešte energeticky nabiť a to tak, že ich na niekoľko hodín necháme na slniečku (okrem ruženínu, ametystu, citrínu, záhnedy a iných kameňov, ktorým nerobí dobre nabíjanie na priamom slnku).

 

Vybitie v chladničke

Táto metóda nie je veľmi rozšírená, je však jednoduchá. Kameň alebo náhrdelník vložíme do vrecka (možno predtým zabalíme do bublinkovej fólie) a na dve hodiny vložíme do mrazáku. (Táto metóda môže byť aj nebezpečná, pretože ako laici nevieme vždy presne povedať, ktorý kameň má vysoký podiel vody a teda veľmi by sa mrazeniu nepotešil…) Hovorí sa, že takto vybitý kameň nepotrebuje čistenie na informačnej rovine.

 

Vizuálna očista

Kamene môžeme čistiť a nabíjať tiež silou nášho ducha a našich predstáv. Vezmeme kameň do oboch rúk a predstavíme si, že cez neho prúdi čistá, pramenitá voda a odnáša všetku nečistotu. Potom si ešte predstavíme, ako Slnko presvieti kameň svojimi zlatými lúčmi.

Môžeme si tiež predstavovať, ako kameň, ktorý držíme pred sebou v dlani, obopína čisté Božie biele svetlo. Sústredíme sa na kameň s prianím, aby sa z neho, s Božou pomocou, negatívne energie odpútali a vzdialili a kladná čistá energia sa do neho opäť vstrebala.


Môžeme tiež priamo prosiť kameň, aby sa v ňom negatívne energie premenili v kladné. Pri tomto procese kameň pozvoľna prevraciame v ruke.

 

Modlitbou

Sami si môžeme vymyslieť slová jednoduchej modlitby, sprevádzané myšlienkami a láskou k Bohu. Behom tohto rozhovoru prosíme Boha o očistu kameňa a o doplnenie jeho energie, aby bol znova pripravený liečiť a slúžiť dobrej veci.

 

Skúška očisty

Najjednoduchšou skúškou očisty kameňa je skúška kyvadielkom.

Iným, náročnejším spôsobom, je pocitová skúška. Kameň držíme v dlani a pýtame sa svojich vnútorných pocitov. Kameň nie celkom zbavený nečistôt “pálí” v dlani.

 

Ako čistiť drahé kamene na informačnej úrovni?

 

Aj po statickom vybití kameňa zostávajú nadobudnuté informácie ešte v ňom. Ak by sme ich nevyčistili, aktivizovali by sa pri najbližšom použití – a miesto liečenia by mohli zhoršiť náš stav. Takisto transport kameňa môže kameňu privodiť skúsenosti, bez ktorých sa obídeme. Preto potrebujeme urobiť energetické čistenie informačnej roviny kameňa. Máme k tomu viacero možností:

 

Čistenie na ametyste

Čistenie na ametyste sa deje prednostne v ametystovej geóde, ale aj na zhluku ametystových kryštálov. Za čistenie zodpovedá obsah železa v ametyste. Čím tmavší ametyst, tým hlbšie jeho čistenie zasahuje. Pritom energetické čistenie v geóde trvá asi štyrikrát dlhšie ako použitie kameňa, avšak najviac 8 hodín (t.j. cez noc). Ďalšie čistenie už kameňu nič neprinesie, hoci ho ani nepoškodí. Ak čistíme na ametystovom zhluku, trvá čistenie dlhšie, pretože energia pôsobí len z jedného smeru a nie z viacerých strán ako u geódy.

 

Čistenie na hematite

Hematit tiež obsahuje železo. Železo prispieva k jasnému rozlišovaniu kameňa medzi dvoma pólmi a k oslabeniu negatívnych informácií. Príklady železitých rúd sú hematit, goethit, limonit, pyrit, siderit a magnetit. Kubická štruktúra magnetitu ešte prispieva k obnoveniu energetického poľa kameňov. Pri takomto čistení sa kameň alebo náhrdelník položí na hematitový blok alebo do nádobky naplnenej drobnými hematitovými kamienkami a nechá sa tam ležať 20 minút.

 

Čistenie vizualizáciou

Vizualizácia nám umožňuje pracovať tak na rovine energetickej, ako aj na rovine informačnej. Podporuje každú inú metódu, ale nenahrádza ich. Pri vizualizácii si predstavujeme intenzívny fialový svetelný lúč, ktorý odvádza negatívnu energiu a premieňa nazbierané informácie; predstavu posilňujeme jemným fúkaním na kameň. (Fialový lúč má svoj pôvod vo farbe ametystu.)


Po vyčistení kameňa ho nabijeme vizualizáciou jasného, opalizujúceho svetla (teda svetla hrajúceho všetkými farbami dúhy). Nabíjanie ukončíme, keď máme pocit, že kameň je ľahší alebo svetlejší ako doteraz a prekypuje vitálnou energiou.

 

Kamene ktoré nosíme na sebe ako šperk, alebo ako prívesok čistíme podľa potreby aspoň raz za tri dni. Pri používaní pri masáži sa čistia a nabíjajú po každom použití, pri použití v domácnosti raz za týždeň.

 

 

Zdroj:  kamienky.blog.cz

 

Starostlivost o kamienky – NABÍJANIE

Ak si prajeme, aby nám naše milé, vzácne a liečivé polodrahokamy a drahokamy správne a efektívne pomáhali, je dôležité sa o ne príkladne starať.

Každý kamienok je iný. Jednému sa páči opaľovanie na  slniečku, druhému stačí aj denné svetlo.

No existujú aj také, ktoré si doslova povinne vyžadujú nabíjanie iba za mesačného svitu, pretože

im slniečko môže spôsobiť “alergiu”.

Medzi prominentné kamienky, ktoré milujú nabíjanie sa v noci patria: Ametyst, Růženín, Charoit, Křemen, Smaragd, Malachit, Chryzokol, Chrysopras, Chalkolit, Granát, Diaspor, Heliotrop, Jaspis, Kunzit, Labradorit, Uvolit, Mezolit, Vltavín (Moldavit), Měsíční kámen (Selenit), Nefrit, Obsidián, Opál, Oranžový kalcit, Rodochrosit, Rubín, Sodalit, Topaz, Lapis lazuli, Magnezit 

Väčšinou sami vycítime, kedy je potrebné kameň  energeticky očistiť a nabiť.

Pred každým liečebným použitím by sme mali kamene krátko očistiť.

Do kameňov často vkladáme viac negatívnych energií, bolestí, nevyriešených konfliktov a blokád, ako kamene unesú. Niekedy sa dokonca stáva, pokiaľ nie je kameň včas odobratý z tela či odložený a očistený, že sa na ňom objavia trhliny alebo stmavne. Aby sme takýmto skutočnostiam predišli, napr. pri prudkých bolestiach, migréne alebo liečbe ochorení, kameň v priebehu liečby opláchneme vodou a poskytneme mu krátky odpočinok k nadobudnutiu ďalších síl.

Väčšinou sami vycítime, kedy je potrebné kameň energeticky očistiť a nabiť. Pred každým liečebným použitím by sme mali kamene krátko očistiť.

Rozlišujeme medzi dvoma typmi rušenia a očisty kameňov: na energetickej rovine a na informačnej rovine. Na energetickej rovine dochádza k nabíjaniu kameňa elektrostatickou energiou, hlavne pri kontakte s kožou a častom šúchaní. Kameň stráca na pružnosti, akoby bol vyčerpaný. Na informačnej rovine sa do kameňa zapisujú skúsenosti, nálady a vnemy. Ak proces liečenia trvá príliš dlho alebo ak sa kameň príliš dlho používa, môže informácia o chorobe prehlušiť informáciu o liečivej schopnosti kameňa.

Veľmi opatrne preto treba narábať hlavne s horským krištáľom, ktorý je veľmi prispôsobivý a “učenlivý”, ale práve preto aj náchylný meniť svoje programovanie.

 

Ako naprogramovať kameň

Kryštály sú kozmické zásobníky vedenia. Keď chceme vo svojom živote zakotviť nejakú silu, energiu ako mier, ochranu, lásku alebo použiť kryštál v určitých záležitostiach – pri liečebných úkonoch, pri otváraní brán k iným dimenziám, aby sme udržali spojenie s ochrannými duchmi, anjelmi a osobnými duchovnými bytosťami – potom je správnou cestou programovanie kryštálov.

* Keď chceš naprogramovať kryštál, to znamená nabiť ho silou, mal by si sám byt v dobrom rozpoložení, lebo kryštál neprijíma ani tak slova, ako skôr silu, ktorú vysiela naše energetické pole.

* Skôr ako začneš s programovaním, mal by si presne vedieť, na čo chceš kryštál používať, pretože podľa toho sa riadi jeho zloženie, veľkosť a forma. Pre liečebňu činnosť je napríklad vhodná palička s kryštálmi, pre jasnosť a ochranu je vhodná mala okrúhla forma kryštálu, ktorá sa dá dobre nosiť na tele; ako pomôcka pri rozhodovaní sa odporúča forma kyvadla; na čítanie v kronike akáša je to forma lebky; a v profesných záležitostiach sa najskôr hodí oblý kamienok do ruky…

* Keby si chcel zistiť, ktorý kryštál je vhodný pre tvoje programovanie, môžeš podniknúť “vnútornú cestu”. Spoľahni sa na pocit zo svojho brucha, na svoju intuíciu.

* keď si našiel kryštál pre svoje účely, neutralizuj ho niektorým z uvedených spôsobov, napr. pod čistou tečúcou vodou, vhodná je pramenitá voda. Polož ho na nejakú dobu na slnko, takže sa bude môcť nabiť jeho svetlom
* Priprav sa na programovanie. Zapal sviečku, Urob ochranný kruh a do jeho stredu poloz kryštál, ktorý by si chcel naprogramovať.
* medituj o svojom prianí a privolaj vlastným spôsobom svojich duchov, anjelov, ochrancov, prednes modlitbu
* keď si pripravený, vezmi kryštál do projektívnej ruky (tej ktorou píšeš)

* zhlboka sa nadýchni a vydýchni, predstav si ako sa tvoje temeno otvára a telo sa plní svetlom

* nad tebou vzniká guľa a v nej sa objavuje to, čo by si chcel programovať do kryštálu. nechaj to vznikať tak jasne a zreteľne, ako je to pre teba možné

* sústreď sa všetkými svojimi zmyslami na žiaducu energiu a silu. keď je guľa nabitá, predstav si ako sa otvára a cela tato energia vystreľuje zhora cez tvoje srdce do tvojej ruky s kryštálom

* keď máš pocit, že je hotovo, uzavri svoje temeno. otvor pomaly oči a vráť sa späť do prítomnosti. rozpusť ochranný kruh
* keď s kryštálom nepracuješ, zabaľ ho najlepšie do špeciálnej šatky alebo vrecka a uchovávaj na chránenom mieste

 

Kúpa, adaptácia a miesto nosenia kameňa

Pri každej kúpe nového kameňa sa odporúča previesť detailná prehliadka. Až ho budeme držať v dlani, dajte si načas a dôverne sa oboznámte s textúrou povrchu, hmotnosťou a teplotou. Hľadajte na ňom výskyt akýchkoľvek neobvyklých známok. Oberte si vnútornú štruktúru. Sledujte, ako cez kamienok odráža slnko farebné spektrum.

Reklama

V intervaloch venujte pozornosť štrukturálnym zmenám a rýchlosti prejasňovania. Inými slovami, poznávajte svoj kamienok rovnako, akoby ste vykonávali obhliadku nového domu či auta. Na spôsob starostlivosti o rastliny.

Pustite kamienkom hudbu a hovorte k nim. Staňte sa ich “priateľmi”. Konajte všetko v súvislosti s kameňmi však skôr intuitívne než logicky.


Majte radosť zo získaných nerastov, využívajúc ich pre rozvíjanie svojej osobnosti.

 

Po očistení, má byť novo kúpený kamienok nosený priamo na tele či aspoň v jeho blízkosti, alebo potrebuje čas, aby absorboval vaše vibrácie, splynul s nimi a rozšíril ich.

Nebuďte od neho príliš ďaleko pri výkone bežných činností, ako je zamestnanie, štúdium a odpočinok. Zasunúť ho môžeme medzi vankúš a prestieradlo, mal by vás sprevádzať i keď spíte.

Zaistite, aby vrchol smeroval hore, od temena von, aby ste dosiahli vyššieho spirituálneho uvedomenia.

 

Pokiaľ sa z osobného kameňa má stať skutočne účinná pomôcka odporúča sa vyhradiť si pre integráciu vibrácií lehotu 30 dní. Ak je kameň  pre nosenie blízko tela príliš veľký či neforemný, zaobstarajte si druhý, menších rozmerov. Ten tak noste ako šperk či vložený do kapsy alebo kabelky. V prípade, že ho nosíte spoločne s ostatnými vecami, má byť obalený mäkkou látkou prírodného pôvodu, ktorá poskytne ochranu. Nikdy nevkladajte žiaden kryštál do plastikových resp. iných synteticky zhotovených puzdier, aby ste neznížili ich účinnosť. Vašim osobným vibráciám miešanými s vibráciami kamienkov by tak stále v ceste neprekonateľná prekážka.

 

Na čo si dať pozor?

 

Aby ste zamedzili poškodeniu kameňov, pamätajte si nasledovne:

 

 • Nevystavujte ich na dlhu dobu umelému osvetleniu (žiarovky), účinkami lomu neprirodzených svetelných frekvencií by sa molekulárna stavba kameňa mohla zmeniť a trvalo porušiť
 • Neprikladať kameň na magnetickú podložku, repolarizáciou by sa mohli vymazať vložené programy – pri naprogramovanom kameni
 • Nepoužívať k čisteniu žiadny soľný roztok viac než 1x, soľ zadržuje staré vibrácie a do vyčistených kameňov ich vpúšťa
 • Nesiahať na kamene patriace iným ľuďom, pokiaľ ste neboli vyzvaní, dotyčný by nemusel uvítať skutočnosť, že sa vaše vibrácie premietnu do jeho kameňa
 • Nedovoliť žiadnej osobe, aby manipulovala vaším osobným kameňom, jeho vibrácie sú špecificky ladené na vaše
 • Nepribližovať sa ku svojim kamienkom, ak ste v stave skľúčenosti alebo hnevu, absorbovali by totiž vašu negativitu a zosilnenú ju tak uvoľňovali späť na vás!
 • Pri preprave kameňov, zabaľte každý zvlášť do mäkkej tkaniny z prírodného materiálu

Kde ich môžeme nosiť?

Ako šperk môžeme kameň nosiť formou prsteňov, náhrdelníkov, náramkov či náušníc. Najefektívnejšie sa javí metóda prívesku, keď kamienok spočíva uprostred hrude.

 

Najlepšie pre zasadenie kamienka je kov, a to meď, striebro a zlato. Najlepším vodičom telesnej energie je meď. Má schopnosť vyťahovať von nepatričnosti ukrývajúce sa v tele, vyťahovať rôzne rezídie skrze okysličenia pórov a eliminovať časť kovového odpadu vo vnútri. Tento efekt sa so správne programovaným kryštálom ešte zosilní. Nositeľovi príveskov sa tak obvykle dostáva účinného nástroja pre očistu a energizáciu tela.

 

Zdroj: Catherine Bowman, Tajomstvo kryštálov, Pragma, 2004

KAMENE  ZVEROKRUHU

Polodrahokamy podľa znamenia zverokruhu

Prinášame vám prehľad liečivých kameňov patriacich k
jednotlivým znameniam zverokruhu. Je len na vás a vašej intuícii, ktorý z nich
si vyberiete, aby vám pomáhal. 

Baran: 21.3. – 20.4.
ametyst, hematit, jaspis červený, červený karneol, opál, granát, rubín,
turmalín, rodonit

Býk: 21.4. – 20.5.
ruženín, avanturín, citrín, achát, machový achát, červený koral, malachit,
zafír, smaragd, karneol, jaspis žltý

Blíženci: 21.5. – 21.6.

krištáľ, ruženín, akvamarín, karneol, tigrie oko, citrín, zlatý topás, machový
achát, chalcedón

Rak: 22.6. – 22.7.
avanturín, jadeit, karneol, ruženín, mesačný kameň, bile perly, rubín, diamant,
jaspis zelený, koral, chalcedón, opál, smaragd, perla, howlit biely

Lev: 23.7. – 23.8.
krištáľ, tigrie oko, granát, citrín, topás, rubín, jaspis červený, olivín,
slnečný kameň, diamant

Panna: 24.8. – 23.9.
ametyst, tigrie oko, karneol, jantár, citrín, jaspis, tigrie železo, sodalit,
lapis lazuli, zafír, achát, achát fialový a šedý

Váhy: 24.9. – 23.10.
ruženín, magnezit, unakit, jaspis, topás, jadeit, ružový koral, perla,
turmalín, zafír, howlit modrý (tyrkenit), biele perly, diamant
 
Škorpión: 24.10. – 22.11.
ametyst, hematit, ónyx, obsidián, granát, jaspis brekciový, jaspis červený,
malachit, achát, opál, turmalín, rubín, býčie oko

Strelec: 23.11. – 21.12.
ametyst, zelený avanturín, tyrkys, obsidián, chalcedón, opál, lapis lazuli, zafír,
sokolie oko, sodalit


Kozorožec: 22.12. – 20.1.
krištáľ, ametyst, záhneda, obsidián, ónyx, jaspis, perla, turmalín, chalcedón,
mesačný kameň, labradorit, pyrit, lapis lazulli


Vodnár: 21.1. – 20.2.
krištáľ, akvamarín, tyrkys, jaspis, topás, fluorit, howlit modrý (tyrkenit), amazonit,
labradorit, lapis lazuli, opál, zafír, sokolie oko, sodalit

Ryby: 21.2. – 20.3.
akvamarín, ametyst, jaspis, tyrkys, jadeit, labradorit, lapis lazuli, olivín,
koral, fluorit, zafír, perla, opál, jaspis brekciový

 

kamene  čAKIER

Drahé kamene (minerály, polodrahokamy, liečivé kamene) nám energiu potrebnú pre náš život nielen sprostredkovávajú, ale taktiež pôsobí prostredníctvom svojej farebnej rozmanitosti aj na zodpovedajúce centrá nášho tela, tzv. čakry. Každé z centier reaguje na určitú farbu. Veľkou výhodou používania kameňov je, že k nej nepotrebujeme nadzmyslové schopnosti, stačí naše sústredenie, trpezlivosť, citlivosť a láska.
Všeobecne rozlišujeme 7 hlavných čakier. Každá z nich vyžaruje vibrácie v jednej zo základných farieb a vzťahuje sa k určitým orgánom a oblastiam tela. Čakry sú totožné so siedmymi žľazami s vnútornou sekréciou. Spodné čakry rotujú pomalšie a vzťahujú sa k základným ľudským požiadavkám a citom. Jemnejšie energie horných čakier zodpovedajú vyšším duševným a duchovným snahám a schopnostiam človeka. Funkciou čakier je prijímať, premieňať a rozvádzať najrôznejšie druhy energie.

Podrobný prehľad čakier, oblastí tela, ktoré ovplyvňujú a príslušných kameňov:

 

1.      Čakra základná koreňová (Múladhára)

oblasť tela – medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi

ovplyvňuje – konečník, vonkajšie pohlavné orgány, hrubé črevo, krv, stavbu buniek, dolné končatiny, nadobličky

zmysel – čuch

kamene červených a tmavých farieb – hematit, jaspis červený, obsidián mahagónový, achát, granát

uzemnenie, prežitie, , aktivita, životodarná pozemská energia, sila, vôľa, odvaha, dôvera, sídlo kundalini energie

 

2.      Čakra sakrálna (Svádhištána)

oblasť tela – podbuško, niekoľko prstov nad sexuálnymi orgány

ovplyvňuje – panvu, vnútorné pohlavné orgány, močový mechúr, ľadviny, tráviace šťavy, vaječníky, semenníky (varlata), prostata

zmysel – chuť

kamene oranžových farieb – karneol, mesačný kameň, oranžový kalcit, ohnivý opál

vitalita, kreativita, sexuálna energia, vitalita, zdravie, vytrvalosť

 

3.      Čakra pupočná, solar plexus (Manipúra)

oblasť tela – pupok

ovplyvňuje – brušnú dutinu, zažívacie ústrojenstvo, žalúdok, pečeň, slezinu, žlčník, vegetatívny nervový systém, spodnú časť chrbtice, pankreas (slinivka břišní)

zmysel – zrak

kamene žltých a zlatožltých farieb – citrín, pyrit, tigrie oko, jantár, žltý jaspis, zlatý topás, rutil

vzťahy, emócie, sebavedomie, vôľa, ego, bytie, poznaní našich duševných vlastností a vláda nad nimi

 

4.      Čakra srdcová (Anaháta)

oblasť tela – uprostred hrudníka v úrovni srdca (na opačné strane od fyzického srdca, teda na pravé strane, je i srdce duchovné)

ovplyvňuje – srdce, hrudník, hornú časť chrbtice, spodnú časť pľúc, krv, systém krvného obehu, kožu, thymus (brzlík)

zmysel – hmat

kamene zelených farieb – jadeit, avanturín, chryzopras, smaragd, olivín

kamene ružových farieb – ruženín, kunzit, rubín, rodonit, rodochrozit

harmónia, cit, láska k sebe samému, k druhým ľuďom a k prírode, odovzdanosť

 

5.      Čakra krčná (Višuddhi)

oblasť tela – krčná jamka

ovplyvňuje – krk, šiju, spodnú čeľusť, rečové a sluchové ústrojenstvo, hrtan, priedušky, hornú časť pľúc, horné končatiny, štítna žľaza

zmysel – sluch

kamene svetlomodrých a tyrkysových farieb – modrý fluorit, svetlomodrý lapis lazuli, akvamarín, chalcedón, tyrkys, chryzokol, celestín, angelit, tyrkenit

artikulácia, komunikácia, vyjadrovanie, tvorivosť, umelecké nadanie

 

6.      Čakra čela – tretie oko (Ádžňa)

oblasť tela – medzi obočím a koreňom nosa

ovplyvňuje – tvár, oči, nos, uši, dutiny, malý mozog, centrálny nervový systém, hypofýzu

zmysel – všetky zmysly, vrátane nadzmyslového vnímania

kamene tmavomodrých farieb – sodalit, lapis lazuli, azurit, tmavomodrý zafír, sokolie oko

vnímanie, intuícia, poznanie, duchovné videnie

 

7.      Čakra korunná (Sahasrára)

oblasť tela – stred temena a priestor nad hlavou

ovplyvňuje – veľký mozog, lebku, epifýzu

kamene fialových farieb – ametyst, sugilit, čaroit, fialový fluorit

priehľadné kamene – krištáľ

spojenie s vesmírom, čisté Bytie, Božské vedenie, sídlo Najčistejšieho Kozmického Vedomia

 

 

Vedľajšie centrá

 

Centrum rúk

oblasť tela – stred dlaní

ovplyvňuje psychicky (duševne)

kamene bielych, sivých a čiernych farieb – krištáľ, magnezit, achát, záhneda, morión (tmavá záhneda)

 

Centrum nôh

oblasť tela – stred chodidiel

ovplyvňuje fyzicky

kamene biele a čierne – obsidián vločkový, čierny obsidián čierny turmalín (skoryl), gagát,  krištáľ s turmalínom, ónyx,  magnetit

 

Zdroj: Skrytá moc drahých kamenů, Josef Pavel Kreperát, 1998

 
 

POUžITIE  PRI  ZDRAVOTNýCH  PROBLéMOCH

Abecední přehled symptomů
Absces – dioptas
Alergie – modrý zirkon, akvamarín
Angína – smaragd, dioptas, jantar
Astma – jantar, tygří oko, malachit, akvamarín, sagenit, beryl, chryzoberyl, smaragd, ametyst, perla, zelený turmalín, lapis lazuli, safír, křišťál
Blokáda moči – jantar
Bodnutí hmyzu – lapis lazuli
Bolesti – safír, lapis lazuli, ametyst, křišťál, malachit, rubín, sagenit, sarder, sardonyx, achát, jantar, smaragd, záhněda, magnetit, turmalín
Bolestí břicha – chryzoberyl, gagát
Bolesti hlavy – ametyst, křišťál, smaragd, zelený turmalín, modrý a zlatý topaz, lapis lazuli, jadeit, kunzit, magnetit, malachit, platina, achát, sarder, sardonyx, magnézií, hematit
Bolesti krku – jantar, akvamarín, chryzokol, tyrkys
Bolesti kříže – magnetit, zlatý topaz, safír
Bolesti močového měchýře – hematit, gagát
Bolesti nervů (neuralgie) – ametyst, magnezit, lapis lazuli, diamant, akvamarín, karneol, korál, modrý topaz, jadeit
Bolesti šije – akvamarín, magnetit
Bolestí uší – jantar, onyx, fluorit, stříbro, platina, diamant, safír
Bolesti zad – ametyst, křišťál, měsíček, magnézií, hematit
Bolesti zubů – akvamarín, malachit, jantar, magnezit, gagát
Buněčná stavba a obnova – granát, hematit, achát, sagenit, turmalín-meloun, magnetit
Cévní onemocnění – olivín, ametyst
Cukrovka (diabetes) – citrín, mechový achát, magnetit, malachit, ametyst, rodonit, diamant
Cysty – magnézii, spinel
Černý kašel – korál, jantar, akvamarín
Červené krvinky – granát, červený korál
Čich – černý turmalín, červený jaspis
Čištění krve – ametyst, jadeit, magnezit, citrín, magnetit, červený korál, rubín, safír
Dýchací ústrojí – pyrit, sagenit, citrín, akvamarín, tyrkys
Ekzém – aventurín, safír, akvamarín, křišťál, dioptas, korál, chryzoberyl – kočičí oko
Epilepsie – smaragd, jaspis, zelený turmalín, achát, zlato, stříbro, měď, meteorit, pyrit, lapis lazuli, zlatý topaz, olivín, diamant, červený jaspis
Hemeroidy – heliotrop, perla, topaz , smaragd, korál, diamant, červený jaspis
Hlasivky – chalcedon, jantar, tyrkys
Hlístivost – křišťál, smaragd
Hluchota – platina, jantar, turmalín
Hnisání – onyx
Horkost – jantar, topaz
Hormonální rovnováha – měsíček, jantar, chryzokol
Hrdlo – beryl, akvamarín, lapis lazuli, safír, tyrkys, zlato sagenit, chryzokol, amazonit, chalcedon
Chrlení krve – chryzopras, perla, achát, granát
Chřipka – smaragd, jadeit, zelený turmalín, topaz, měsíček, gagát, fluorit, měď, beryl, zlato
Chudokrevnost (anemie) – hematit, červený korál, turmalín, zlato, rubín, granát, magnetit, heliotrop, červený jaspis
Chuť – citrín, ametyst, akvamarín, turmalín, zelený jaspis, zlatý topaz, safír
Impotence – rubín, granát, karneol, magnetit, topaz
Infekce – jantar, karneol, ametyst, turmalín, smaragd, stříbro, malachit, záhněda, rubín, obsidián, achát, sardonyx
Infekce úst – kunzit, akvamarín, beryl, jaspis
Játra – akvamarín, topaz, jaspis, jantar, hematit, beryl, sugilit, modrý zirkon, heliotrop, magnetit, smaragd, hyacint
Kašel – jantar, sagenit, akvamarín, topaz, azurit
Katar hltanu – pyrit
Kolika – červený korál, křišťál, rubín, jadeit, malachit
Kostní nemoce – bílý korál, diamant
Kožní nemoce – aventurín, akvamarín, granát, topaz, achát, kočičí oko (chryzoberyl-cymofán), safír, sarder, sardonyx, hyacint, kalcit, ametyst, modrý zirkon, onyx, křišťál
Krevní oběh – granát, rubín, růžový a červený korál, karneol, pyrit
Krevní onemocnění – hematit, růžový korál, červený jaspis, heliotrop, rubín, ametyst, sugilit
Krevní tlak nepravidelný – smaragd, zelený turmalín, perla, granát, rubín
Krevní tlak nízký – magnetit, rubín, červený koral, topaz
Krevní tlak vysoký – lapis lazuli, safír, sodalit, hematit, smaragd, jadeit
Krk – beryl, chryzokol, tyrkys, ametyst, chalcedon
Krvácení – chryzopras, hematit, křišťál, chalcedon, karneol, safír, gagát, červený jaspis, heliotrop, jantar
Krvácení z nosu – heliotrop, karneol
Křeče – měď, rubín, malachit, měsíček, magnetit, křišťál, modrý zirkon, beryl, hematit, karneol
Křeče lýtek – hematit, magnetit
Křeče střev – křišťál, heliotrop, chryzokol, chryzoberyl
Křeče žaludku – chryzoberyl
Křečové žíly – topaz, safír, ametyst, měď, karneol, korál
Látková výměna – citrín, křišťál, chalcedon, sodalit
Ledvinové kameny – jadeit, smaragd, diamant, červený jaspis, ametyst
Ledviny – křišťál, nefrit, ohnivý opál, karneol, heliotrop, safír, měsíček, citrín, tygří oko, diamant, jadeit, růžový korál, červený jaspis, heliotrop, olivín
Leukémie – hematit, bronz, měď, diamant, obsidián, sagenit, opál, rubín
Lupy ve vlasech – diamant
Menstruace bolestivá – malachit, chryzokol, opál, křišťál, měsíček, korál, lapis lazuli, rubín
Menstruace nepravidelná – měsíček, turmalín-meloun, gagát
Menstruace silná – safír, červený korál
Migréna – ametyst, křišťál, jadeit, fluorit, smaragd, gagát, aventurin
Močové kameny – heliotrop, jaspis, diamant
Močové ústrojí – bílý korál, jadeit, jantar
Močový měchýř – jadeit, jaspis, korál, heliotrop, zirkon, magnetit, malachit, jantar, gagát, stříbro, červený jaspis, diamant
Mozková mrtvice – lapis lazuli, olivín, jaspis, diamant
Nádory – safír, tyrkys, ametyst, křišťál, smaragd, hematit
Nadváha (obezita) – malachit, ametyst, lapis lazuli, tyrkys
Nadýmání – smaragd, rubín, korál, topaz
Nachlazení – perla, akvamarín, zelený turmalín, sagenit
Nakažlivost – granát, rubín
Nečistá pleť – citrín, safír, ametyst
Nedoslýchavost – měsíček
Nedostatek vápna – perla, kalcit, tyrkys
Nehty (lámavost a měknutí) – kalcit, perla, síra, safír
Nechuť k jídlu – zlatý topaz, smaragd
Neplodnost – červený a černý koral, měsíček, zlatý topaz, oranžový safír, jadeit, karneol
Nervové vyčerpání – drahý opál, perla, křišťál, stříbro
Neuróza – turmalín, turmalín v křišťálu, olivín, zlatý topaz, safír, lapis lazuli, chalcedon
Nevolnost v těhotenství (nauzea) – růžový turmalín, stříbro, ametyst, jaspis
Obrna – prehnit
Oči – smaragd, onyx, akvamarín, malachit, mechový achát, safír, olivín, chryzoberyl, magnetit, měsíček, jantar, křišťál, hematit, tyrkys, rubín, tygří oko, aventurin, zlato, rodochrozit
Onemocnění pohlavních orgánů – granát
Opar – aventurín, jadeit, granát, lapis lazuli
Opaření – smaragd
Otoky – měsíček, lapis lazuli, zelený turmalín, chryzokol
Otrava – malachit, achát, diamant, chalcedon, heliotrop, hyacint, smaragd, karneol, rodochrozit
Otrava krve – karneol, magnetit, křišťál, heliotrop
Otrava žaludku – smaragd
Pakostnice (dna) – zlatý topaz, tyrkys, magnetit, křišťál, smaragd, olivín, rubín, safír, diamant, perla, chryzopras, červený jaspis
Pálení žáhy – chryzokol, smaragd
Parkinsonova nemoc – rodonit, rodochrozit, fluorit, malachit
Pásový opar – safír, jadeit
Páteř – zlatý topaz, citrín, magnetit, labradorit
Plíce – tyrkys, sagenit, modrý zirkon, akvamarín, křišťál, zlato, pyrit, jantar, rodonit
Pocení – křišťál, zelený a modrý safír
Pocení nohou – ametyst
Pocit nevolnosti – měď, turmalín, safír, chalcedon, magnetit, křišťál, jantar
Pocit závratě – měď, kunzit, magnetit, malachit, křišťál
Pohlavní nemoce – ametyst, zirkon, granát
Pohlavní pud (povzbuzení) – granát, rubín
Pohmožděniny – prasem
Pomočování – nefrit, jantar
Popáleniny – ametyst, chryzokol, malachit, perla, rubín, jadeit, křišťál, tyrkys, zelený kalcit, jantar
Porod a těhotenství – jadeit, chryzopras, heliotrop, jaspis, achát, hyacint, sarder, opál, smaragd, chryzokol
Poruchy krevního oběhu – smaragd, rubín, hematit, granát, onyx, perla
Poruchy průtoku krve – heliotrop, kunzit
Poruchy rovnováhy – diamant, turmalín, křišťál
Posílení srdce – zlatý topaz, růžový turmalín, chryzopras, tyrkys, smaragd, dioptas, kunzit
Potence – achát, perla, beryl
Potrat (ohrožené těhotenství) – rubín, chryzokol, achát
Prevence rakoviny – turmalín (meloun), zelený turmalín
Prostata – hematit, magnézií, achát
Průjem – křišťál, beryl, magnetit, granát, černý turmalín, smaragd
Přecitlivělá pleť – magnetit
Přechod – herkimer-diamant (oboustranně ukončený křišťál)
Překyselení žaludku – pyrit, zelený jaspis, olivín
Příušnice – měď, modrý topaz
Rakovina – turmalín-meloun, rnorion, záhněda, křišťál, safír, olivín, rodochrozit
Rány – karneol, heliotrop, jantar, rubín, turmalín, onyx, růženín, granát, smaragd, chalcedon, gagát, malachit
Revma – malachit, karneol, černý turmalín, jantar, magnetit, zlato, chryzokol, smaragd, olivín, granát, magnézií, jadeit, sarder, sardonyx, azurit
Roztroušená mozkomíšní skleróza – rodonit, rodochrozit, růženín, lapis lazuli, turmalín, malachit
Růst zubů (u dětí) – jantar
Senná rýma – perla, topaz, zirkon
Slezinné onemocnění – onyx, topaz, modrý zirkon, malachit, hyacint, červený jaspis, hematit, heliotrop, olivín, azurit, křišťál
Slinivka břišní – hyacint, malachit, onyx, modrý zirkon, jaspis, heliotrop, ametyst
Sliznice – karneol, korál
Sluch – onyx, jaspis, sarder
Slznatost očí – onyx, achát, magnetit, akvamarin
Smyslové orgány – safír indigo, lapis lazuli
Souchotiny – měsíček, zelený turmalín, kalcit
Spála – měď
Spalničky – perla, tyrkys, modrý topaz
Srdce – rubín, růženín, granát, kunzit, aventurín, malachit, zelený, růžový a modrý turmalín, chryzopras, tyrkys, mechový achát, chryzokol, dioptas, smaragd, hyacint, amazonit, chryzoberyl, beryl, jaspis, měsíček, onyx, drahý opál, křišťál, topaz, sagenit, jantar, achát, safír, lapis lazuli, turmalín v křišťálu
Stárnutí – diamant, zlato, stříbro, měď, smaragd, magnetit
Sterilita – měsíček, růžový a černý opál, oranžový safír
Střevní nemoci – olivín, jantar, červený jaspis, heliotrop, hyacint, citrín, žlutý turmalín, magnetit, jadeit, opál, žlutý jaspis
Strnuti šíje – akvamarin, chryzokol, hematit, magnetit
Svrab – onyx
Šedý zákal – malachit, křišťál, tyrkys
Špatná výživa – korál
Štítná žláza – sagenit, korál, akvamarin, chryzokol, křišťál, chalcedon, jantar, rodonit
Těhotenství a porod – sarder, opál, červený jaspis, smaragd, olivín, achát, jantar, diamant
Těhotenství ohrožené – rubín, chryzokol
Teplota – karneol, rubín, achát, jantar, smaragd, stříbro, topaz, jaspis, prasem, onyx, olivín, sardonyx, diamant, křišťál, safír, zelený kalcit, zlato, chalcedon, chryzopras, sodalit, lapis lazuli
Tlukot srdce – modrý topaz, kunzit, hematit
Trávení – korál, onyx, karneol, ohnivý opál, zlato, olivín, jantar, topaz, modrý zirkon, smaragd, chryzokol, jadeit, diamant, citrín
Trombóza – topaz
Trudovina – mechový achát, aventurín, ohnivý opál, safír
Tuberkulóza – perla, měsíček, křišťál, sagenit
Tvorba bílých krvinek – citrín, perla, bílý chalcedon
Tvorba mateřského mléka                – bílý achát, měsíček, křišťál, bílý chalcedon
Úplavice – křišťál, smaragd
Vaječník, vejcovod – červený jaspis
Virové onemocnění – rubín
Vlasy – lapis lazuli, achát, onyx, kunzit, hematit, safír, aventurín, jantar, opál, malachit
Vodnatelnost – ametyst, měsíček, karneol, jaspis, křišťál, lapis lazuli
Vole – jantar, topaz
Vředy – tyrkys, safír, hematit, ametyst, křišťál, smaragd, růžový a zelený turmalín, chryzokol
Vyčerpání tělesné – rubín, granát, perla, zelený turmalín, zlatý topaz
Vyrážka – lapis lazuli, křišťál, akvamarín, aventurín
Vyrovnanost nervového systému – aventurín, zlatý topaz, chryzokol, turmalín, chalcedon, fluorit, smaragd
Zácpa – olivín, citrín, topaz, rubín, smaragd, rodochrozit
Zánět – zelený turmalín, modrý a fialový spinel, malachit, modrý topaz, lapis lazuli, granát, rubín, perla
Zánět čelních dutin – lapis lazuli, akvamarín, tyrkys, gagát
Zánět hrtanu – lapis lazuli, pyrit, modrý topaz, tyrkys
Zánět jater – lapis lazuli, opál, křišťál, rubín, beryl, olivín, heliotrop
Zánět kloubů (arthritis) – lapis lazuli, granát, černý opál, křišťál, rubín, malachit, olivín, dioptas, apatit, azurit
Zánět kostí – lapis lazuli, černý opál, křišťál, rubín
Zánět mandlí – lapis lazuli, pyrit, jantar, modrý topaz, smaragd, modrý turmalín, modrý chalcedon
Zánět očí – malachit, smaragd, tyrkys, topaz, lapis lazuli
Zánět plic – magnetit, světlý opál, perla, ametyst, hematit, safír, tyrkys, jaspis
Zánět průdušek (bronchitis) – sagenit, perla, azurit, topaz, jantar, citrín, akvamarín, pyrit, tyrkys
Zánět sedacího nervu (ischias) – měď, magnetit, safír
Zánět střev – olivín
Zánět vedlejších nosních dutin – akvamarín, tyrkys, gagát
Zástava krve – hematit
Záškrt – akvamarín
Závratě – modrý turmalín, křišťál, diamant, jantar, safír
Zbavení těla škodlivých látek – magnezit, heliotrop, kunzit
Zduření žláz – akvamarín, měsíček, křišťál
Zimomřivost – žlutý topaz, červený jaspis
Zklidnění srdce – růženín, rodochrozit, chryzokol
Zlomenina – magnezit, kalcit
Zrak – ametyst, beryl, achát, korál, malachit, aventurín, křišťál, smaragd, akvamarín, chryzoberyl, magnetit, zlatý topaz, olivín, rubín, safír, jantar, tygří oko, obsidián
Zrak (barvoslepost) – ametyst
Zvracení – smaragd, onyx, safír, koral, perla, chryzopras, lapis lazuli, jantar
Žaludeční šťávy (zvýšená kyselost) – zelený jaspis, jantar
Žaludeční vředy – chryzokol, smaragd
Žaludek – heliotrop, beryl, olivín, jantar, smaragd, perla, akvamarín, křišťál, měsíček, růženín, růžový korál, žlutý turmalín, amazonit, hyacint, sugilit, jadeit, perla, červený jaspis, onyx, gagát
Železo (nedostatek) – hematit, červený jaspis
Ženské nemoce – hematit, červený jaspis
Žlázy – akvamarín, křišťál, beryl, jantar, chryzopras, měsíček, diamant, sodalit, sugilit, olivín
Žloutenka (hepatitis) – diamant, magnetit, jadeit, měď, korál, citrín, jantar, lapis lazuli, křišťál, kalcit
Žlučník (slabost) – měď, žlutý a červený jaspis, chalcedon, hyacint, jantar, křišťál, diamant, sugilit, smaragd, magnetit, heliotrop, hiddenit
Žlučníkové kameny – chalcedon, dolomit, jaspis, magnetit

 

 

 

 

 

POUžITIE  V  PSYCHICKEJ  A  SPRITUáLNEJ  OBLASTI

 

v psychickej a spirituálnej oblasti

Abecední přehled symptomů
Agnosie – ametyst
Agresivita (potlačení) – růženín, rubín, lapis lazuli, akvamarín, černý opál, křišťál
Aktivita (posílení) – karneol, tygří oko
Aktivita (potlačení) – safír, černý turmalín, tuha
Apatie – stříbro, měď, onyx, černý opál
Arogance (potlačení) – platina
Astrální projekce – azurit, safír, citrín, kalcit, hematit
Atheismus – ametyst
Aura – (její ochrana) – meteorit, diamant, křišťál, tyrkys
Aura (očista) – křišťál, diamant
Aura (posílení) – modrý zirkon, tyrkys
Aura (stabilita) – fluorit, labradorit
Autismus – zlato, stříbro, měď, turmalín (kočičí oko), safír
Autorita – hyacint
Beznaděj – malachit, chryzopras, sagenit, akvamarín, hematit, modrý chalcedon
Bezstarostnost – lapis lazuli
Blokády duchovní – křišťál, azurit, malachit, fluorit, černý obsidián, akvamarín, turmalín
Blokády emotivní – ohnivý opál, křišťál, zlatý topaz, safír, kunzit, měsíček, tygří oko, indigolit, turmalín-meloun, černý turmalín, obsidián
Blokády energetické – černý turmalín, křišťál, citrín, fluorit
Bohatství – dioptas, zlato
Božská láska – smaragd, zlato, diamant, jadeit, rubín, safír, křišťál, ametyst
Božské vědomí – diamant, zlato, ametyst, kočičí oko, sugilit, pyrit, safír, lapis lazuli, turmalín, turmalín v křišťálu, křišťál
Cestovní horečka – křišťál, turmalín
Cílevědomost – diamant, platina, zlato, stříbro, safír, onyx, mléčný opál, granát, karneol, citrín, sodalit, černý turmalín
Citlivost – rodonit, růženín, růžový safír, kunzit, měsíček, alexandrit
Citová chladnost – chryzokol, olivín, měsíček
City (prohloubení) – dioptas, měsíček
Cudnost – ametyst, bílá perla, měsíček
Černá magie (ochrana) – černý turmalín, diamant, tyrkys, černý obsidián, pyrit, hematit, červený koral, červený jaspis
Čestnost – perla
Čistota – křišťál, diamant, rubín, safír, bílá perla, akvamarín, ametyst
Dech (podpora dechu při meditaci) – ametyst, granát, křišťál
Deprese – beryl, lapis lazuli, safír, ametyst, onyx, kalcit, bílá perla, granát, chalcedon, citrín, akvamarín, rodochrozit, spinel, jadeit, korál, malachit-azurit, zlatý topaz, červený jaspis, černý opál, sagenit, zlato, žlutý turmalín, záhněda
Dezorientace – diamant, onyx, bílá perla
Destruktivní myšlenky – turmalín
Disciplína (upevnění) – azurit, bronz, fluorit, kalcit, lapis lazuli, černý turmalín
Diskriminace – ohnivý achát
Dobrosrdečnost – chalcedon
Dobrota – chryzokol, červený jaspis, bílá perla, ametyst
Dokonalost – diamant, křišťál, bílá perla, drahý opál
Duchovní čistota – bílá perla, ametyst, drahý opál, safír
Duchovní touha – křišťál, diamant, kunzit, modrý topaz, tyrkyz, lapis lazuli, azurit, fluorit, onyx
Domýšlivost – platina, olivín
Duše (očista) – růžový korál, ohnivý opál, akvamarín, safír
Duševně-duchovní propojení – jadeit, smaragd, ametyst, tyrkyz, chryzokol, malachit, křišťál, indigo safír
Duševní disciplína – sarder, sardonyx, azurit, opál, rubín, křišťál, korál, smaragd, perla
Duševní disharmonie – křišťál, ametyst, modrý zirkon, jantar, chryzokol
Duševní jasnost – jadeit, křišťál, diamant, azurit, drahý opál, safír, perla, růženín, olivín, tygří oko, beryl, pyrit
Duševní napětí – malachit-azurit, turmalín-meloun, indigolit, ametyst
Duševní neklid – jadeit, chrysopras, zelený kalcit, chalcedon, modrý zirkon
Duševní očista – diamant, křišťál, smaragd, safír, kunzit, drahý opál, heliotrop
Duševní poruchy – safír, fluorit, modrý spinel, azurit
Duševní rovnováha – červený korál, smaragd, opál, diamant, křišťál, bílá perla, bílý chalcedon, turmalín-meloun, olivín, aventurín, rubín, zelený kalcit
Duševní vývoj – hyacint, kalcit
Duševní vzpomínky – jaspis, ametyst
Duševní zátěž – ametyst, křišťál
Duševní zmatení – fluorit, spinel, safír, rodochrozit, rodonit
Důvěra – růženín, perla, zelený turmalín, rubín, safír, sodalit, lapis lazuli
Ego – zlato, rodochrozit, fluorit
Egoismus (potlačení) – jaspis, ametyst
Elán (podpora) – sardonyx
Emoce (nadměrné) – aventurin, měsíček
Emoce (potlačené) – rubín, tyrkys, lapis lazuli, malachit, topaz, diamant, růženín, měsíček
Emotivní bolesti – růžový turmalín, mechový achát
Emotivní klid k meditaci – safír, jade, akvamarín, galenit
Emotivní konflikty – růženín, měsíček, růžový turmalín
Emotivní napětí – ametyst, modrý topaz, safír
Emotivní nestabilnost – oboustranně ukončený křišťál
Emotivní nevyrovnanost – kunzit, malachit, smaragd, achát, chryzokol, jadeit, aventurín, růženín
Emotivní poranění (překonávání) – turmalín-meloun, růženín
Emotivní poruchy (obecně) – rodochrozit, kunzit, amazonit, zelený kalcit, drahý opál
Emotivní rovnováha – malachit, drahý opál, perla, tygří oko, turmalín, rubín, lapis lazuli, tyrkys, růženín, kunzit
Energie negativní – diamant, křišťál, černý turmalín, gagát, černý obsidián, černý korál, magnezit, onyx, malachit, tyrkys
Energie obecně (nedostatek) – granát, heliotrop, křišťál, diamant, hematit, olivín, zlatý topaz, turmalín, dioptas
Energie sexuální (posílení) – rubín, granát, lapis lazuli, křišťál, černý opál
Energie spirituální – křišťál, diamant, opál, lapis lazuli
Energie zemitá – křišťál a všechny druhy ze skupiny křemene, mechový achát, rubín, červený korál, granát, stříbro, měď
Falešná naděje – pyrit
Fantazie (posílení) – chryzopras, granát, stříbro, růženín, korál, modrý spinel
Flexibilita (nedostatek) – chryzopras, onyx, růženín, rubín, růžový korál, tygří a sokolí oko, turmalín-meloun
Frustrace – lapis lazuli, černý opál, křišťál, rubín
Hádavost – síra
Halucinace – ametyst, smaragd, jadeit, lapis lazuli, diamant, černý opál, safír, zirkon, karneol, fluorit
Harmonie – ohnivý achát, zlato, sagenit, citrín, křišťál, diamant, ametyst, černý opál, záhněda, magnetit, smaragd, akvamarín, rubín, zelený turmalín, jadeit, chryzoberyl, chryzopras, chryzokol, aventurín, měsíček, dioptas, fluorit, spinel, lapis lazuli, rodonit, kunzit, sarder, zelený jaspis
Harmonie těla, ducha a duše – diamant, smaragd, drahý opál, safír, křišťál, měsíček, jadeit, chryzokol, tyrkyz, chryzopras, turmalín v křišťálu, aventurín, sněhovločkový obsidián
Hrubost – růžový korál, měsíček
Humor (podpora) – turmalín-meloun, ohnivý opál
Hysterie – ametyst, smaragd, jade, jantar, lapis lazuli, chryzopras
Choromyslnost – fluorit
Idealismus (posílení) – modrý spinel, lapis lazuli, safír, křišťál, záhněda
Iluze (zcestné) – safír
Iniciativa – lapis lazuli, černý opál, křišťál, rubín
Inspirace – lapis lazuli, dioptas, smaragd, modrý topaz, modrý chalcedon, tyrkys, olivín, růženín, indigolit, ametyst
Integrace – rodochrozit, hematit, mechový achát, perla
Intelekt – heliodor, safír, heliotrop, bílý a zelený kalcit, pyrit
Introverze – modrý turmalín, lapis lazuli
Intuice – safír, azurit, lapis lazuli, křišťál, ametyst, rubín, akvamarín, ohnivý opál, tyrkys, růženín, černá perla, rodochrozit, malachit, tygří oko, měsíček fluorit
Impotence – rubín, granát, karneol, topaz
Já (vyšší, vnitřní) – diamant, křišťál, růženín
Jasnoslyšitelnost – herkimer-diamant (oboustranně ukončený křišťál), ohnivý opál
Jasnovidnost – křišťál, ametyst, beryl, smaragd, diamant, azurit, olivín, růženín, tygří oko, jantar
Jednoduchost – diamant, kunzit
Jednota (podpora) – tygří oko, drahý opál, malachit
Karma (překonávání) – ametyst
Klid – aventurín, chryzopras, modrý turmalín, modrý topaz, modrý chalcedon, sodalit
Kontemplace – jadeit, lapis lazuli
Komplex méněcennosti – zlato, lapis lazuli, chryzopras, turmalín
Koncentrace – azurit, fluorit, turmalín, sugilit, tygří oko, diamant, safír, sodalit, zlatý topaz, karneol, magnetit, onyx, bílá perla
Kosmické vědomí – meteorit
Krása – tyrkyz, chryzokol, růženín
Kreativita – malachit, tyrkyz, růženín, kalcit, koral, tuha, měsíček, černý opál, modrý chalcedon, spinel, zlatý topaz, citrín, karneol
Kreativní představivost – aventurín, zlato, lapis lazuli, magnetit. olivín, sodalit, galenit, kočičí oko, turmalín
Kundalini – duchovní síla – zlato, černý opál, ametyst, modrý chalcedon, rubín, sodalit, turmalín, kočičí oko
Lakota – chryzopras
Láska – rubín, granát, růženín, rodonit, rodochrozit, jadeit, růžový safír, kunzit, chryzokol, ametyst, smaragd, akvamarín, měsíček, lapis lazuli
Láskybol – malachit, růženín, turmalín-meloun
Lenivost – rubín, beryl, heliodor, akvamarín, karneol, zirkon
Letargie – bílý opál, bílá perla, tygří oko, topaz, korál, rubín, karneol, diamant, smaragd, lapis lazuli Lhostejnost – chalcedon, měď, černý opál
Lítostivost (potlačení) – stříbro
Maniodepresivní psychóza – zlato, gagát, kunzit
Mantra (aktivování) – zlato, stříbro, měď, rodonit
Mateřské problémy – azurit, růžový korál, bílý opál, růženín, bílá perla, růžový až červený turmalín
Mdloby – lapis lazuli
Meditace – křišťál, ametyst a další druhy křemene, smaragd, zlato, lapis lazuli, turmalín, safír, chryzokol, azurit, jadeit, jantar, akvamarín, fluorit, korál, sugilit, kalcit, stříbro, pyrit
Melancholie – olivín, lapis lazuli, chalcedon, indigo safír, hyacint, rubín, granát, ametyst, turmalín, beryl, sarder, sardonyx
Mírnost – růženín, měsíček
Moudrost – lapis lazuli, jade, ametyst, křišťál, růženín, růžový turmalín, rubín, zirkon, azurit, pyrit, onyx, fluorit, tyrkys, citrín, červený jaspis
Náboženská tolerance – ametyst, lapis lazuli
Nadšení (podpora) – granát, topaz, růžový turmalín
Nadsmyslové vnímání – dioptas, granát
Naděje – smaragd
Náhled – rubelit, azurit, sugilit
Nálada (potlačení špatné nálady) – heliotrop, smaragd
Náměsíčnost – achát
Násilnost – růženín, měsíček, křišťál, akvamarín, heliotrop
Nátlak – stříbro, fluorit
Návyk na alkohol a drogy – ametyst
Návyk na tabák – zlato, ametyst
Nečitelnost – měsíček, růženín
Negativita (potlačení) – křišťál, diamant, turmalín
Negativní myšlenky – turmalín, lapis lazuli, bílý korál, citrín, křišťál, ametyst, aventurín, akvamarín
Negativní oscilace – černý turmalín, tyrkys, modrý safír, křišťál, achát, korál, kunzit, malachit
Nejistota – diamant, hematit
Neklid – ametyst, citrín, jadeit, chryzokol
Nenávist – ametyst, křišťál
Nepřátelství – lepidolit
Nepřívětivost – růženín
Nepřízeň (podpora naděje v nepřízni osudu) – rubín, tyrkys
Nervové zhroucení – zlatý topaz, měď, turmalín-meloun, amazonit, sodalit, fluorit
Nervozita – safír, lapis lazuli, turmalín, zlatý topaz, fluorit, ametyst, jadeit, chryzokol, akvamarín, sodalit, magnetit, chalcedon
Nervózní napětí – granát, rubín, hvězdnatý safír
Nesmělost – lapis lazuli
Nesobeckost – magnetit, magnezit, granát
Nespavost – smaragd, křišťál, ametyst, topaz, hyacint, jadeit, indigo safír, sagenit, zlatý topaz, olivín, hematit
Nespokojenost – citrín, chryzokol, sodalit
Neštěstí (obecně) – tyrkys, rubín, perla
Nevěra (proti) – topaz, modrý safír, rubín
Nevyrovnanost (obecně) – onyx, mechový achát, chryzopras, oboustranně ukončený křišťál, jadeit, malachit, chryzokol, aventurín, bílý chalcedon
Nezávislost – křišťál, aventurín
Nezištnost – rubín, červený jaspis
Něžnost – růženín, citrín, kunzit, měsíček, modrý zirkon
Nízké sklony (obecně) – růžový korál
Obětavost – rubín, sarder, sardonyx, akvamarín, bílá perla, jadeit, ametyst
Obnova a proměna – jadeit, achát, safír, bílá perla, ametyst
Očista – měsíček, diamant, ametyst, křišťál, heliotrop, zlatý a modrý topaz, jantar, smaragd, olivín, kunzit, růženín, akvamarín, safír, černý obsidián, magnezit
Oddanost (zápal) – sugilit, chryzokol, jadeit, serpentin
Odpor – korál
Odpuštění – rutil, křišťál, sagenit
Odpovědnost – zlato, mechový achát
Odvaha – hematit, jadeit, ametyst, achát, sarder, sardonyx, sodalit
Ohleduplnost – karneol, jadeit
Ochrana – tyrkys, chryzokol, granát, achát, platina, beryl, růženín, opál, amazonit, safír, magnetit
Omámení – bílý safír
Opatrnost – zirkon, beryl, olivín
Optimismus – hyacint, křišťál, drahý opál
Organizace – granát, achát
Osobnost (v harmonii) – diamant, křišťál, růženín, ametyst, lapis lazuli, onyx, tyrkys
Ostýchavost (překonávání) – lapis lazuli, chalcedon
Osvícení – diamant
Otcovské problémy – jamesonit, lapis lazuli, malachit, tyrkys, smaragd, rubín
Otevřenost – rodochrozit, tygří oko, turmalín-meloun
Paměť (slabost) – smaragd, mechový achát, turmalín, azurit
Pedanterie – beryl
Pesimismus – safír
Pocení (nadměrné) – zelený a modrý safír
Pocit jistoty a bezpečí – achát, mechový achát, lapis lazuli, olivín, ametyst
Pocit méněcennosti – zlato, lapis lazuli, turmalín, granát, chryzopras
Pocit provinění – chryzokol, chryzopras, turmalín-meloun, sodalit
Podrážděnost – akvamarín, chalcedon, spinel
Podvědomí – křišťál, černý obsidián, turmalín v křišťálu, fluorit
Pohrdání – růžový koral
Pochopení – červený jaspis, karneol, malachit, jadeit
Pokora – ametyst, sugilit, chryzokol, heliotrop, onyx
Pomlouvačnost – růžový korál
Popření sebe sama – růženín
Popudlivost – topaz, beryl, rodonit, růženín, lapis lazuli, safír, kalcit
Posedlost – černý turmalín, smaragd, růženín, tygří oko, olivín, hyacint
Poslušnost – fluorit
Pověrčivost – smaragd, růženín, tygří oko
Povinnost (zanedbávám) – azurit
Povýšenost – opál, alexandrit, diamant
Praktické nadání – rubín, karneol, tyrkys
Pravdivost – rubín, achát, opál
Prchlivost – chalcedon, safír
Provokativní chování – fluorit
Pružnost – červený korál
Přátelství – růžový korál, achát, sarder
Přecitlivělost (útlum) – sagenit, chalcedon, zlato, sodalit, magnezit
Předpovídání – křišťál, ametyst, obsidián, olivín
Představivost – granát, tyrkys, sodalit
Přeměna – ametyst, jadeit, bílá perla
Přesvědčivost – magnezit
Příchylnost – růženín, kunzit, růžově fialový jadeit
Přímočarost – kunzit, křišťál
Přívětivost – hyacint
Přisvědčení životu – bronz, měď, malachit
Přizpůsobivost – ametyst, malachit, magnetit
Psychické schopnosti (posílení) – diamant, beryl, olivín
Psychické zábrany – fluorit, obsidián
Psychosomatické onemocnění – malachit, černá perla, tyrkys, tygří oko, lapis lazuli
Pýcha – platina, růženín
Radost – rubín, alexandrit, drahý opál, olivín, aventurín, sardonyx, achát, chalcedon
Realita (posílení) – pyrit, sněhovločkový obsidián, záhněda, achát, sodalit, lapis lazuli, karneol
Regenerace – stříbro, smaragd, drahý opál, magnezit, hyacint
Rodinné problémy – sardonyx, zelený turmalín, rubín
Rozčílení – platina, zlato, stříbro, měď, měsíček, magnetit, gagát, kunzit, modry chalcedon, spinel, jaspis
Rozčarování – platina, rubín
Rozhodování – diamant, křišťál, hvězdnatý safír, magnetit, rubín, granát
Roztržitost – černý obsidián
Rozum – beryl, citrín, tygří oko, růženín, rodonit, kalcit, rodochrozit
Rozvaha – platina
Řeč (problémy) – chalcedon, ametyst, tyrkyz, safír, apatit
Řešení (nalezení správného řešení) – pyrit
Sebedůvěra – diamant, zlato, měď, sodalit, lapis lazuli, sardonyx, mechový achát, tygří a sokolí oko, turmalín, rodonit, rubín, granát, růženín
Sebeklam (proti) – olivín, gagát
Sebekontrola – sugilit, černý turmalín, onyx
Sebelítost – olivín
Sebeovládání – sardonyx, achát, chalcedon, mechový achát
Sebepodceňování – zlato
Sebepoznání – ohnivý opál, sokolí oko
Seberealizace – křišťál, tygří oko, rodonit
Sebeúcta – lapis lazuli, tyrkys, malachit
Sebevědomí – měď, rodonit, citrin, turmalín-meloun
Sebevražedné myšlenky – zlato, jantar, citrín, záhněda
Sebevyjádření – achát, hematit, rodochrozit
Sebezáchova (pud sebezáchovy) – achát, záhněda
Senzitivnost – diamant, perla, azurit, lapis lazuli, rubín, onyx, černý opál
Sexuální konflikty – rubín, koral, ohnivý achát, křišťál, lapis lazuli, černý opál
Sexuální konflikty (nezpracované) – turmalín-meloun
Sexuální nadměrná dráždivost – modrý spinel, modrý chalcedon
Sexuální schopnost – rubín, granát, červený jantar, křišťál, zlatý topaz, achát
Schizofrenie – meteorit, černý opál, bílá perla, smaragd, křišťál, ametyst, koral, růženín, olivín
Síla (posílení) – magnetit, onyx, rubín
Síla vůle – ametyst, rubín, granát, fluorit, černý obsidián, červený korál, růžový turmalín
Skromnost – sarder, sardonyx, červený jaspis, jadeit
Smutek – černý onyx, gagát, ametyst, rubelit
Snílkovství – černý obsidián
Sobectví – jaspis, ametyst, růžový korál
Soucit (nedostatek) – červený jaspis, rodochrozit, heliotrop, jadeit, měsíček, modrý zirkon
Spiritualita (obecně) – křišťál, diamant, ametyst, růženín, citrín, lapis lazuli, rubín, safír, azurit, fluorit, drahý opál, sugilit
Spiritualita (praktická) – karneol, ohnivý achát
Spirituální cíl (naplnění) – lapis lazuli, křišťál, diamant, safír, rubín, azurit, fluorit
Spirituální čistota – diamant, bílá perla
Spirituální disciplína – turmalín, kočičí oko
Spirituální harmonie – rubín, safír
Spirituální odvaha – sarder
Spirituální osvícení – křišťál, rubín, safír
Spirituální porozumění a pochopení – diamant, perla, onyx
Spirituální rovnováha mezi Yin a Yang – křišťál, bílý korál
Spirituální sebedůvěra – měď, fluorit
Spirituální sebeúcta – kunzit
Spirituální vnuknutí – diamant
Spirituální vývoj – chryzokol, tyrkys
Spoluúčast – rubín, heliotrop, achát, tygří a sokolí oko, karneol, citrín, měsíček, modrý zirkon
Stabilita – korál
Stálost – sněhovločkový obsidián
Starosti (obecně) – topaz, růžový turmalín, chryzokol, korál, sardonyx
Strach nepřirozený – ametyst, jadeit, bílý opál, bílá perla, beryl, smaragd, akvamarín, modrý spinel, diamant, zirkon, rubín, olivín, jantar, lapis lazuli, chryzokol, onyx, achát
Strach (obecně) – citrín, zlatý topaz, sagenit. měď, kunzit, ametyst, rubín, chryzokol
Strach před usnutím – rodochrozit
Strach skrytý – ametyst, jade, lapis lazuli, smaragd, perla, korál, černý opál
Strach ze spiritismu – chalcedon
Strach ze smrti – ametyst, kunzit, chryzoberyl, měď
Strach z budoucího – ametyst, kunzit
Strach z temnoty – černý opál, křišťál
Strach z užšího vztahu – sodalit
Strach z vnějšího prostředí – platina, granát
Stres – křišťál, ametyst, dolomit, modrý spinel
Stres při učení – azurit, sugilit
Svoboda (posílení svobodného myšlení) – magnetit, křišťál, diamant, drahý opál
Strpení (poshovení) – heliotrop
Šok – diamant, perla, rubín, safír, zlatý topaz, tyrkyz, malachit, Botswana-achát
Špatné sny (noční můry) – diamant, křišťál, ametyst, smaragd, beryl, sagenit, olivín, růženín, jadeit, tyrkys, karneol, heliotrop, korál, červený jaspis, tygří oko
Talent – růženín, chryzokol
Telepatie – beryl, diamant, křišťál, olivín
Tíseň – malachit-azurit
Tolerance (nedostatek) – hyacint, tygří a sokolí oko, achát, chryzokol
Touha po domově – ametyst, křišťál
Tréma – ametyst, chalcedon
Trpělivost – malachit, jadeit, aventurín, jaspis, chryzokol, křišťál, růženín, hyacint
Tvořivost – rodochrozit, kalcit, chryzokol, růženín, karneol
Učení (podpora) – sugilit, zlatý topaz, smaragd, malachit, fluorit, zelený a černý turmalín
Uklidnění – lapis lazuli, malachit, tyrkys, zelený kalcit, olivín, bílá perla, černý opál
Uspokojení – měsíček, bílá perla, zelený turmalín, malachit, olivín, tyrkys, lapis lazuli, černý opál
Úleva – diamant, chryzoberyl, citrín, modrý topaz
Úloha (nalezení smyslu života) – křišťál, záhněda, fluorit
Únava (chronická) – zelený turmalín
Úspěch – citrín, jantar, granát, rubín, hematit, achát
Úzkostlivost – ametyst, lapis lazuli, diamant, perla, onyx
Vášeň (podpora) – rubín, křišťál, černý opál, lapis lazuli
Vášeň (útlum) – růžový koral, růženín, ametyst, modrý safír
Veselost – olivín, granát, rubín
Vědomí – pyrit, křišťál, zlato, záhněda, indigo safír, onyx, azurit
Vědomí (prohloubení) – křišťál, opál, achát, turmalín
Věrnost – sodalit, akvamarín, safír, topaz, růženín, rubín
Vidění (zjevení) – lapis lazuli, křišťál
Vidění (zkreslené) – jaspis, ametyst
Víra (posílení) – safír, modrý spinel
Vnímavost – beryl, granát, křišťál
Vnitřní mír – modrý spinel, safír, akvamarín, lapis lazuli, modrý a zelený turmalín, sugilit, chryzokol, jade, citín, křišťál, pyrit, aventurín
Vnitřní nejistota – hyacint, černý turmalín
Vnitřní neklid – malachit-azurit, lapis lazuli, sodalit, křišťál, fluorit, rodonit, rodochrozit, safír, olivín, kunzit, mechový achát
Vnitřní nespokojenost – růženín, citrín
Vnitřní pevnost – bílá perla, korál, onyx
Vnitřní pohled – azurit, lapis lazuli, sugilit, diamant, křišťál, drahý opál, černý obsidián
Vnitřní síla – zlatý topaz
Vnitřní vnímavost – bílý opál, perla, chryzopras, tygří oko
Vůle – jaspis, tygří oko, onyx, granát, jantar
Vyčerpanost – zlatý topaz, zelený turmalín, granát, jaspis
Vypínavost – olivín
Vyrovnanost – chryzokol, chryzopras, achát, mechový achát, aventurín, zelený jaspis, tyrkys, karneol, pyrit, křišťál, modrý turmalín
Výřečnost – chalcedon, ametyst, tyrkys, turmalín
Výstřednost – zlato, diamant, křišťál, ohnivý opál, hyacint, granát, achát, červenohnědý aventurín
Vztah – rubín, křišťál, tyrkys, lapis lazuli, černý opál
Záchvat hněvu – olivín, chryzokol, ametyst, černý turmalín, topaz
Zakořeněné myšlení – turmalín v křišťálu, ametyst, křišťál, modrý topaz
Zaopatření – černý turmalín
Zápal – sugilit, chryzokol, drahý a ohnivý opál
Zapomnětlivost – smaragd, turmalín, malachit
Zármutek – gagát, hyacint, oranžový safír, rubín, ametyst
Závist – diamant, růžový turmalín, topaz
Zbabělost – granát, karneol, diamant
Zlost – beryl, diamant, olivín, hyacint, ametyst, turmalín
Zodpovědnost – fluorit, křišťál, pyrit
Zoufalství – křišťál, heliodor, rubelit
Žárlivost – růžový korál, olivín, černý turmalín, apofylit
Životní radost – rubín, granát, červený korál, drahý opál, rubelit, olivín, dioptas, záhněda, křišťál

 

 

 

 

 

Kamene od A po Z

 

Select your currency
EUR Euro